HAKKIMIZDA

Türkiye’de özel firmalara siyah çay üretim izni verilmesiyle birlikte, 1986 yılında kurduğumuz aile firmasıyla başlamıştır. ÇAYEKS çay ekstrakt sanayii olarak amacımız; insan sağlığını her şeyin önünde tutan, kaliteden ödün vermeyen, müşterilerimize en üst kalitede hizmet sunmak için teknolojiyi yakından takip edip, koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

ÜST DÜZEY MARKA ANLAYIŞI

 

Piyasa içinde markalarıyla bilinirliğini hep üst düzeyde tutan ve kalitesinden ödün vermeyen firmamız; Oba Çay markasının Ülker Grubu ile birleşmesi ve Berk Çay ‘ın BİM ‘e satışının gerçekleşmesiyle, tüm enerjisini Siyah Çay Ekstraktı üretimine yöneltti. Yenilikçi ruhu ile dünyadaki çay trendlerinin gelişmesini yakından takip eden Çayeks, 2001 yılında Siyah Çay Ekstraktı üretim çalışmalarını başlatmıştır.

 

SİYAH ÇAY EKSTRAKTI ÜRETİMİ

 

Siyah çay ekstraktı üretim ve işleme hususunda Türkiye' nin ilk firması olarak, ürünlerimizi uzman bir ekiple, bilimsel çalışmaların ışığında hazırlıyoruz.

 

SAĞLIKLI

 

Resmi kurumlar tarafından onaylanmış ve gerekli gıda üretim izin sertifikaları alınmış olan üretim merkezimizde, sağlıklı ve güvenli hizmet veriyoruz.

 

 

SİYAH ÇAY EKSTRAKTI NEDİR?

 

Türkçe karşılığı “Çay Özü” olarak bilinen üründür. Konsantre ve suda çözünebilir toz olarak üretimimiz mevcuttur. Çayın bizzat kendisinden herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretilmektedir. Yoğun dem verme özelliğine sahip olduğundan, poşet çaylarda kullanım için idealdir. Piyasada satılan "Dökme Çay" diye tabir edilen kiloluk çayları çaydanlıkta demlediğimizde, çayın demini tamamen verebilmesi için yaklaşık 15-20 dakika bekleriz. Fakat "Poşet" Çaylar' da poşeti fincana koyar koymaz demini verdiğini görürüz. Alınan o hızlı demin sebebi poşet çaylarda ancak siyah çay ekstraktı kullanılması ile sağlanabilir. Ekstrakt kullanmadan poşet çay üretimi yapmak imkansızdır, aksini iddia etmek yalnızca tüketiciyi yanıltmak olur.

 

SİYAH ÇAY EKSTRAKTI NASIL ÜRETİLİR ?

 

Görünüm olarak düşük kalitedeki çayları ekstraksiyon yöntemiyle; proseslere uygun zaman ve ısı değerleri korunması esasıyla, evaporasyondan geçirerek, katı madde miktarının artırılması yöntemiyle sıvı çay ekstraktı (çay özü) elde edilmektedir. Asla bir katkı maddesi gibi algılanmamalıdır. Çay bitkisinin kendisinden mamuldür ve herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

 

Daha sonra bardak poşet ve demlik poşet çay üreticilerinden gelen siyah çaya yüksek basınç altında enjekte edilmesi esasına dayanmaktadır. Son olarak boyutlarına göre tasnif yapılıp dolum sisteminde ambalajı yapılarak sevk edilir.

 

Çayeks Çay Ekstrakt Sanayii olarak tesimizde son derece ileri teknolojik cihaz ve ekipman kullanılarak el değmeden üretim yapılmaktadır. Yine üretim aşamalarında gerekli olan suyu; tesisimiz bünyesindeki arıtma ünitesinden elde etmekteyiz ve yalnızca “ Arı Su “ kullanmaktayız.

 

SİYAH ÇAY EKSTRAKTI ÜRETİMİNDEKİ AMAÇ NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

 

İmalatındaki başlıca amaç; düşük kalitedeki çayları uygun proseslerde işlemek suretiyle, üretime kazandırmaktır. Ürün hızlı çözünmeyi sağladığından; bardak poşet çay, demlik poşet çayların imalatında kullanım için idealdir. Yine son yıllarda ülkemizde de satış hacimlerinin hızla yükseldiği sektör olan ;buzlu çay(ice tea) ve çeşitli kola firmalarınca da kullanılmaktadır. İşlemin doğası gereği çay bitkisinden azami fayda sağlaması sebebiyle de ekonomi' de katma değer yaratmaktadır.

 

Ülkemizde yıllardır ithal edilen ya da ithalatçı firmalardan sağlanan ürünü, ilk kez firmamız gerekli izin ve belgeleri alarak , yerli sermayeye kazandırmıştır.

 

Tesisimizde; görünüm olarak düşük kalitedeki çaylar, kontinü ekstraksiyon sistemiyle alınan sıvı çay, evapore ederek katı madde miktarının çoğalmasının sağlanmasıyla sıvı çay özü elde edilmektedir. Daha sonra poşet ve demlik çay üreticilerinden gelen siyah çaya yüksek basınç altında enjekte edilmektedir. Son olarak boyutlarına göre tasnif yapılıp dolum sisteminde ambalajı yapılarak sevk edilir.

 

Çaydaki düşük kalitenin nedenlerini ana hatlarıyla ifade etmek gerekirse; Evvela 1920' lerde ekilen fidanların hala günümüzde kullanılıyor olması, yine kesiminde makasların kullanılıyor olmasıdır. Ayrıca yaş çay alım sezonunda, saha yanığı çayların oluşması ki bu çaylarda verim sıfıra yakındır. Yine müstahsilin fabrikalarda aşırı izdiham oluşturmasıyla fabrikaların üretimi düşürmemek için soldurma ve fermantasyon zamanını olması gerekenden kısa tutmaları, çaydaki kalitenin düşmesine neden olmaktadır. Çay üreticisinin kendine göre haklı sebeplerle iyileştirme çalışmalarına gidemediği gerçeği maalesef çaydaki kalitenin giderek daha da kötüye gitmesinin önüne geçememektedir.

 

Vicdani ve ahlaki olmayan ve Türk Standartları Enstitüsüne (TS 4600) uygun olmayan; granür, karbonat, gıda boyası vs. gibi insan sağlığını tehlikeye atan katkılı çaylar gibi hem insan sağlığını tehlikeye sokan mamullerin üretildiğiyle ilgili haberlere sık sık rastlanmaktadır.